Wanneer heb je een vergunning of melding nodig?
Voor commerciële innames zoals uitstallingen, reclameborden of siervoorwerpen geldt in principe een vergunningsplicht. Voor kleine, beperkte innames volstaat echter een eenvoudige melding.
Een melding volstaat voor:
- maximaal één vrijstaand reclamebord (zoals een stoepbord) van maximaal 1 meter breed, of een ander reclamemiddel tegen de gevel;
- maximaal één uitstalling binnen een strook van 0,5 meter vanaf de gevel;
- maximaal twee siervoorwerpen (zoals bloembakken of decoratie), rechtstreeks grenzend aan de gevel.
Voorwaarde is dat steeds een obstakelvrije doorgang behouden blijft voor voetgangers en hulpdiensten.
Voor permanente of vaste constructies, zoals automaten is een afzonderlijke omgevingsvergunning vereist. In dat geval wordt er geen vergunning afgeleverd, maar een concessieovereenkomst met het lokaal bestuur Sint-Truiden afgesloten.
Waar moet je op letten?
Het gemeentelijk reglement geeft een voorwaardenkader mee aan uitbaters, waarbinnen toch de nodige vrijheid gegeven wordt om een leuk en inspirerend concept uit te werken op maat van de handels- of horecazaak.
In het reglement vind je bijvoorbeeld welke reclamemiddelen toegelaten zijn in een bepaalde zone.
Lees het gemeentelijk reglement hier
Hoe aanvragen of melden?
Vanaf 1 januari 2026 kan je je aanvraag of melding enkel digitaal indienen via dit formulier of de knop hierboven.
- Meldingen: minstens 20 werkdagen vooraf
- Vergunningsaanvragen: minstens 30 werkdagen vooraf
In uitzonderlijke gevallen kan een spoedprocedure worden aangevraagd (tot 5 werkdagen vooraf).
Welke documenten heb je nodig voor je aanvraag?
Om een aanvraag digitaal in te dienen, heb je volgende informatie en documenten nodig:
- Gegevens van de aanvrager (naam, contactgegevens, ondernemingsnummer)
- Beschrijving van de inname: wat je precies wil plaatsen, waarvoor en op welke locatie
- Bijlagen (zoals plannen, foto’s, toestemmingen of andere relevante documenten)
Belangrijk om te weten:
- Voeg bij je aanvraag een plaatsbeschrijving met foto’s toe. Als je dit niet doet, gaat het lokaal bestuur ervan uit dat het betrokken deel van het openbaar domein zich in goede staat bevindt. Door je aanvraag in te dienen, ga je hiermee automatisch akkoord. Als je schade of een probleem vaststelt aan het openbaar domein naar aanleiding van een tijdelijke inname, moet je dit altijd melden aan het lokaal bestuur via dit formulier.
- Wil je het openbaar domein innemen op meerdere locaties of tijdens niet-aaneensluitende periodes? Dien dan voor elke locatie of periode een aparte aanvraag in.
- Bevindt je inname zich op of langs een gewestweg? Dan moet je ook een aanvraag indienen bij het Agentschap Wegen en Verkeer (AWV) via hun digitaal loket. Voeg de goedgekeurde vergunning en het betaalbewijs van AWV als bijlage toe aan je stedelijke aanvraag.
Heb je vragen of twijfel je of jouw plaatsing meldings- of vergunningsplichtig is? Team Economie helpt je graag verder!
